Author Topic: Losy byłych fioletowych - Nuno Gomes  (Read 352 times)

Offline Florek

  • Moderator
  • *
  • Posts: 3365
  • Gender: Male
Losy byłych fioletowych - Nuno Gomes
« on: 06/05/17, 09:20 »


Wielki talent z Boavisty

Urodzony w Amarante napastnik, zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej w Portugalii w sezonie 1994/95, w którym jednak mając zaledwie 18 lat zdołał strzelić 2 bramki w 22 spotkaniach. Kolejny sezon był dla Nuno Gomesa znacznie lepszy, bowiem zdobył on 8 bramek w 30 występach. Prawdziwa eksplozja talentu Portugalczyka nastąpiła jednak w sezonie 1996/97, w którym Nuno Gomes zdobył aż 21 bramek w 45 spotkaniach. Co więcej pożegnanie zawodnika z Boavistą nastąpiło podczas finałowego meczu Pucharu Portugalii przeciwko jego przyszłemu pracodawcy, a mianowicie Benfice. Wówczas Boavista sięgnęła po trofeum, zaś dla Nuno Gomesa był to pierwszy taki sukces w swojej karierze.

Złoty okres w karierze

Przenosiny na Estadio da Luz okazały się kapitalną decyzją piłkarza, bowiem już w pierwszym sezonie gry dla Benfiki, Nuno Gomes pokonywał bramkarzy rywali 22 razy. Kolejny rok gry był zdecydowanie najlepszym w karierze, 22-letni Portugalczyk w sezonie 1998/99 zdobył dla Orłów aż 34 bramek w 43 spotkaniach. Mimo fantastycznej formy, Nuno Gomes podczas pierwszych lat gry w Benfice nie mógł wywalczyć ani jednego trofeum. Podobnie było rok później, gdy strzelił on 20 bramek w 41 meczach, Benfica ponownie nie sięgnęła po znaczące trofeum w Portugalii. W tym czasie, uznany był dwukrotnie z rzędu najlepszym piłkarzem ligi portugalskiej. Nuno Gomes obserwowany był zatem przez coraz lepsze kluby, a zwieńczeniem jego kariery był występ na EURO 2000, gdy zdobył na tym turnieju aż 4 bramki. Lepsi od niego okazali się jedynie Patrick Kluivert oraz Savo Milosević. Portugalia ukończyła turniej na 3 miejscu, zaś Nuno Gomes wybrany został do najlepszej „11-stki” EURO 2000. Wspaniała dyspozycja sprawiła, że zawodnik otrzymał propozycję z najlepszych klubów w Europie, jednak co ciekawe piłkarz zdecydował się na przenosiny nad Arno do Florencji.

Niespełnione nadzieje

Nuno Gomes trafił do Fiorentiny za olbrzymią wówczas kwotę, 17 mln euro. Po udanym dla zawodnika EURO 2000, wszyscy kibice Violi spodziewali się, że Portugalczyk okaże się godnym zastępcą Batigola i wraz z Enrico Chiesą stworzy zabójczy duet napastników. Życie bardzo brutalnie zweryfikowało te nadzieje, bowiem Nuno Gomes niezbyt dobrze odnajdywał się w Serie A. Pierwszy sezon występów dla Fiorentiny to 33 występów i 13 bramek. Nie był to słaby sezon zawodnika, jednak oczekiwania jakie mieli fani we Florencji były znacznie większe. Mimo to, Nuno Gomes mógł świętować z klubem zdobycie Pucharu Włoch. Kolejny rok był dla Nuno Gomesa zdecydowanie słabszy. Reprezentant Portugalii wystąpił w 31 spotkaniach, w których zdobył zaledwie 7 bramek. Duży wpływ na taki stan rzeczy miała kontuzja, której nabawił się piłkarz, jednak Fiorentina z Portugalczykiem w składzie spadła z ligi. Na domiar złego, we Florencji nie było jakichkolwiek pieniędzy, i w pamiętnym roku 2002, Viola wylądowała w Serie C/2. Nuno Gomes po dwuletniej przygodzie z Fiorentiną powrócił do swojego kraju, gdzie ponownie reprezentował barwy Benfiki. We Fiorentinie rozegrał 64 spotkania, w których zdobył 20 bramek.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Powrót do Benfiki okazał się dla Nuno Gomesa udany, co prawda nie potrafił on nawiązać do swoich najlepszych lat, jednak utrzymywał on solidny poziom. Warto podkreślić, że Portugalczyk podczas swojej drugiej przygody z Benficą, świętował wywalczenie takich trofeów jak: 2x Mistrzostwo Portugalii, Puchar Portugalii, 3x Puchar Ligi oraz Superpuchar Portugalii. Po swoim powrocie do Benfiki w 2002 roku, najlepszym okresem Nuno Gomesa był sezon 2005/06, gdy zdobył on 17 bramek w 42 spotkaniach. Urodzony 5 lipca 1976 roku napastnik, u schyłki kariery stracił miejsce w pierwszym składzie Orłów, dlatego też sezon 2009/10 oraz 2010/11 był dla Nuno Gomesa nieudany. Z tego powodu zdecydował się on w 2011 roku na przenosiny do Bragi, w której miał większą szansę na grę w podstawowym składzie. Dla Benfiki rozegrał podczas całej swojej kariery 399 spotkań, w których zdobył 166 bramek.

Transfer do Bragi i zakończenie kariery w Blackburn

W zespole Bragi, Nuno Gomes był pierwszym wyborem u trenera, jednak nie potrafił on nawiązać do dawnej formy. 35-letni wówczas napastnik rozegrał dla zespołu Arcybiskupów 29 spotkań, w których zdobył 6 bramek. Nieudana przygoda w Bradze sprawiła, że doświadczony napastnik związał się w sezonie 2012/13 umową z występującym na zapleczu angielskiej Premier League – Blackburn Rovers. Przeprowadzka na wyspy nie była dobrą decyzja, bowiem Nuno Gomes nie potrafił odnaleźć się w zespole, rozgrywając zaledwie 20 spotkań dla klubu, w których zdobył 4 bramki. Po tym sezonie, w 2013 roku Nuno Gomes zakończył piłkarską karierę.
Reprezentacja

Nuno Gomes występował w reprezentacji Portugalii od najmłodszych lat, zaczynając od kategorii wiekowej do lat 15. Wliczając w to wszystkie reprezentacyjne spotkania, na koncie Nuno Gomesa jest ich aż 143. Wliczając w to jedynie występy w dorosłej kadrze Portugalii, licznik napastnika zatrzymał się na liczbie 79, w tym czasie zdobył on dla swojej reprezentacji 29 bramek. Największym sukcesem i zarazem złotym okresem dla piłkarza było EURO 2000 (3 miejsce) oraz EURO 2004 (2 miejsce). Warto przypomnieć, że debiut zawodnika w reprezentacji Portugalii miał miejsce w 1996 roku w spotkaniu przeciwko Francji. Swoją pierwszą bramkę dla Portugalii, Nuno Gomes zdobył podczas EURO 2000 w starciu przeciwko Anglii.

Ciekawostki

- W 2004 roku, Nuno Gomes odznaczony został Orderem Infanta Hentyka. Jest to portugalskie odznaczenie państwowe, nadane za wybitne zasługi dla kraju.
- Jest rozwiedziony. Z byłą żoną ma córkę.